Konec tedna se je v Šibeniku v proizvodnih prostorih družbe Impol-TLM d.o.o., ki je del skupine Impol, pripetil požar na topli valjarni. Požari na valjarnah v svetu niso neznanka, saj je samo obratovanje valjarn izredno zapleteno in podvrženo številnim tveganim dejavnikom. V šibeniškem primeru je pri analizi dejavnikov tveganja treba upoštevati tudi dejstvo, da je topla valjarna stala skoraj leto dni, kar je ob neustreznem vzdrževanju v času ustavitve tovarne in v primeru negospodarnega ravnanja lahko povzročilo številne skrite napake. Impol-TLM d.o.o. je namreč najel proizvodna sredstva (opremo in nepremičnine) od tovarne TLM Aluminium d.o.o., ki se je znašla v stečaju šele pred dvema mesecema.
Pred ponovnim zagonom tople valjarne v marcu 2016 je bil skladno z usmeritvami vodstva izveden skrbni pregled s strani strokovnjakov iz skupine Impol ob pomoči zunanjih svetovalcev. Ocena stanja je kazala, da je stroj pripravljen na ponovni zagon, ki se je tudi uspešno izvršil. Po več kot mesečnem obratovanju se je pripetil neljub incident. Prve analize kažejo, da je požar povzročila tehnična napaka, najverjetneje se je pretrgal eden izmed hidravličnih vodov, kar je vnaprej nemogoče predvideti.
»Ravno zaradi možnosti pojava nepredvidljivih dogodkov, kot je pojav požara ali strojeloma, ki jih je tudi z učinkovitim preventivnim ravnanjem nemogoče v celoti preprečiti, imamo v skupini Impol jasno opredeljeno politiko upravljanja s tveganji. Tako je bila omenjena topla valjarna – kot vsi ostali stroji v upravljanju skupine Impol – ustrezno zavarovana. Slednje je olajševalna okoliščina ob sicer izredno nesrečnem dogodku,« je pojasnila izvršna direktorica za finance v skupini Impol Irena Šela.
Vodstvo skupine Impol je že pripravilo plan sanacije. »Najprej bomo podrobno ocenili škodo, nato pa se lotili obnovitvenih del. Oblikovali smo že strokovni tim za izvedbo sanacije. Prenova tople valjarne bo temeljita, s čimer se želimo izogniti ponovnim neprijetnim presenečenjem,« je napovedal direktor družbe Impol-TLM Tomaž Smolar. Terminskega načrta izvajanja del zaradi tehnične zahtevnosti še ni mogoče natančno opredeliti, vsekakor se lahko pričakuje zaustavitev valjarne vsaj za obdobje meseca dni.
Ob tem ostaja odprto vprašanje, kaj se bo pripetilo z zaposlenimi. »Del ekipe bo aktivno vpet v izvajanje procesa sanacije, v prvi vrsti predvsem vzdrževalci in tudi upravljavci strojev. Druge zaposlitve bomo začasno reševali s prerazporejanjem delovnega časa in koriščenjem letnega dopusta, saj trenutno dela za vseh 293 zaposlenih v podjetjih Impol-TLM d.o.o. in Impol-Ulaganja d.o.o. ne bo. Prav tako bomo ta čas izkoristili za dodatna usposabljanja zaposlenih. Zavedamo se, da so zaposleni že v preteklosti doživeli številne pretrese in jim želimo nuditi stabilnost, ki smo jim jo obljubili ob ponovnem zagonu proizvodnje. Če bo sanacija potekala skladno z optimističnimi napovedmi, se bo delu kmalu vrnilo v utečene tirnice, do takrat pa bo potrebno prilagajanje vseh strani,« je kadrovsko politiko pojasnil Tomaž Smolar.