Nov bivak v osrčju Julijskih Alp, del zgodbe tudi Impol
Člani Alpinističnega odseka Jesenice so s pomočjo slovenskih podjetij in številnih prostovoljcev postavili sodobno visokogorsko zatočišče v Triglavskem narodnem parku
Bivak II na Jezerih je od zadnjega septembrskega dne odprt in nudi skromno, a varno zatočišče na 2.118 m. Kralj vseh bivakov stoji visoko nad dolino Vrata in na najlepši lokaciji v Triglavskem narodnem parku – z razgledom na mogočno severno steno Triglava. Bivak nudi zavetje do šestim obiskovalcem s skupnim ležiščem, klopjo, zložljivo mizo, priročnim skladiščem ter dvojnim USB priključkom za polnjenje mobilnih telefonov.
Bivak je bil na istem mestu prvič postavljen leta 1936. Zasnovali in zgradili so ga Skalaši – starojeseniški alpinisti, ki so ves material na goro znosili na lastnih plečih. Kljub preprostim materialom, a funkcionalnim rešitvam, je bivak kljuboval ekstremnim vremenskim pogojem častitljivih 80 let! Lansko jesen je bil stari bivak zaradi dotrajanosti s helikopterjem Slovenske vojske prepeljan v dolino in poklonjen Slovenskemu planinskemu muzeju v Mojstrani, kjer je na voljo za ogled.
Kot so zapisali v svojem sporočilu za medije je po letu dni raznih zapletov, zakonskih omejitev zaradi lokacije v osrčju Triglavskega narodnega parka, predvsem pa zaradi prostovoljnih ur dela članov alpinističnega odseka Jesenice ter odločenosti posameznikov, rekonstrukcija bivaka II na Jezerih naposled uspešno končana!
“Vsi sodelujoči pri projektu smo pomagali prostovoljno in svoj čas, delo, znanje in izkušnje vložili v projekt z željo,” dodaja Anže Čokl, “da bi novi bivak še desetletja odlično služil obiskovalcem tega divjega, manj obiskanega predela Julijcev. Želimo si tudi to, da bi bili obiskovalci skrbni in odgovorni uporabniki tega dragocenega zavetja.”
Sodelujoči so posebej veseli tudi zato, ker so k projektu novega bivaka v osrčju Julijskih Alp uspeli privabiti domača podjetja, katerim gre posebna zahvala, saj brez njih bivaka ne bi bilo.
Z bivakom upravlja Alpinistični odsek Jesenice, kjer so tudi aktualne informacije o odprtosti in stanju (vseh) njihovih bivakov.
ARHITEKTURA: Darko Bernik – na osnovi prvotnega načrta bivaka iz leta 1936, ki ga je zasnoval Karel Korenini.
STATIKA IN KONSTRUKCIJA: Rok Feldin in Darko Bernik
INŽENIRING IN SVETOVANJE: Darko Bernik, Mirko Klinar, Anže Čokl, Maja Perko, Raf Kolbl, Rajko Tušek
KRITINA IN FASADA: Impol
ZASTEKLITEV: Reflex
GLAVNI IZVAJALCI:
Darko Bernik, Mirko Klinar – izvajalca »kovinskega« dela
Maja Perko in Raf Kolbl – izvajalca »lesenega« dela
Rajko Tušek – pomagal pri kovinskem in lesenem delu
Sodelovali so tudi Aleksandra Božnar, Metod Smolej, Majda Reberšak, Božo Družijanič, Marko Štojs
HELIKOPTERSKI PREVOZ IN PILOTI: Posadka helikopterja Slovenske vojske
FOTOGRAFIJE IN VIDEO: Anže Čokl
Bivak so s pomočjo donatorjev: KOV, Impol, Sij Acroni, Društvo gorske reševalne službe Jesenice, Reflex, Elektro Gorenjska, Enos, PIN, WURTH, Merkur trgovina, Tavči Tatoo, Tapro Grosist, Prevozi Zorko in Anžeta Čokla izdelali ter prepeljali s pomočjo pilotov Slovenske vojske člani Alpinističnega odseka Jesenice.
Zahvaljujejo se vsem, ki so sodelovali!
Povzeto po sporočilu za medije.